Nacionalinė vartotojų konfederacija

 

-----------------------------------------------------------------------------

Nacionalinė ekonominė-socialinė taryba

2009 12 29 "2010 metus pasitinkame mažiau uždirbdami, bet sveikesni ir sąmoningesni"

2009 12 29 "2010 metus pasitinkame mažiau uždirbdami, bet sveikesni ir sąmoningesni"

Jau tapo įprasta metų pabaigoje apibendrinti praėjusius metus. Būtina pastebėti, kad tabako ir alkoholio kontrolės srityse metai nebuvo nei nuobodūs, nei ramūs. Neabejotina, kad tai, ką alkoholio ar tabako gamintojai vadina tragedija, visuomenės sveikatos specialistai ir visuomeninės organizacijos vadina dideliu pasiekimu ir rimtu postūmiu sveikesnės visuomenės link.

 

Ilgą laiką skelbti strateginiai alkoholio rinkos plėtros planai subyrėjo, o prekybos centrai jau paskelbė, kad šiemet lietuviai Kūčias ir Kalėdas pasitiko blaivesni, t.y. mažiau pinigų išleisdami alkoholiui, bet daugiau aukodami likimo nuskriaustiems vaikams. Gal tai pagaliau yra ilgai laukta geroji žinia, kad taip ilgai kvailinti ir girdyti žmonės pradeda atsitokėti. Ekonominės problemos daugelį privertė perkainoti vertybes ir atsisakyti taip ilgai klestėjusio daiktų garbinimo kulto. Neabejotina, kad tikrosios vertybės išlaisvina žmogų ir jam mažiau reikia svaigintis, tam, kad užpildyti susvetimėjimo ir daiktais užpildytos buities tuštumą.

 

Mažėja alkoholio naudojimo pasekmių našta visai valstybei. Jau neabejotinai galima teigti, kad 2009 metai tapo puikia 2008 – ųjų „Blaivybė metų“ tąsa. 2008 metai daugelio sveikatos specialistų buvo įvardinti kaip persilaužimo metai. Jau tuomet buvo užfiksuotas alkoholinių gėrimų vartojimo sumažėjimas, kurį sekė mažėjantys alkoholinių psichozių skaičius, sumažėję dėl neblaivių vairuotojų kaltės žuvusiųjų skaičiai ir pailgėjusi vidutinė tikėtina gyventojų gyvenimo trukmė. 2009 metų statistika dar neapdorota, bet pirmųjų ketvirčių duomenys rodo, kad teigiamos tendencijos išliko ir nuteikia dar optimistiškiau. Policijos atstovai skelbia toliau mažėjančius dėl neblaivių vairuotojų kaltės padarytų eismo įvykių, sužalotų ir žuvusių žmonių skaičius.

 

Tiesa, nestigo praėjusiais metais ir iššūkių. Lietuvai vis dar pirmaujant Europoje pagal alkoholio vartojimo sukeltas pasekmes, Vyriausybėje įteikiamas medalis per kelias minutes vartotoją nokautuojančiai angliarūgšte prisotintai degtinei ir kitiems alkoholiniams gėrimams. Vietoje šviežių bandelių ir daržovių kioskų klientai ir toliau galės rinktis bambalius su alumi, o Lietuvos gatvės, skirtingai nei kitų Europos miestų erdvės, kvepės ne šviežiomis bandelėmis, o alumi ir šlapimu. Tačiau reikia pasidžiaugti, kad bent jau iki švenčių nepavyko įgyvendinti laisvosios rinkos ir tabako bei alkoholio pramonės rengto žaibiško Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos sunaikinimo plano. Šiandien, apsilankę Seime jau galite sutikti ir nevyriausybinių organizacijų atstovus, o ne tik alkoholinių gėrimų ar tabako gamintojų lobistus. Visuomenė po truputį suvokia, kad niekas kitas negali taip apginti jų interesų, kaip jie patys. Visuomenė bunda iš daugiau kaip dešimtmetį trukusio letargo, į kurį mus įstūmė gerėjanti buitis. Pagaliau mokomės ne tik nuolankiai paklusti, bet ir reikalauti; ne tik griauti, bet ir kurti; ne tik stebėti, bet ir dalyvauti kartu kuriant geresnį gyvenimą sau bei savo vaikams, ir norisi palinkėti ateinančių Naujųjų 2010 – ųjų metų proga.

 

Geros Jums sveikatos, giedros nuotaikos ir užsispyrimo siekiant gerovės sau ir savo šaliai!

 

Pagarbiai,

 

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas,

 

Nacionalinės ekonominės-socialinės tarybos kolegijos narys dr. Aurelijus Veryga