Nacionalinė vartotojų konfederacija

 

-----------------------------------------------------------------------------

Nacionalinė ekonominė-socialinė taryba

Ar vartotojas visada teisus?

Alvita_Armanaviciene_d

Paslaugų, kuriomis esame nepatenkinti, grąžinimo terminai yra tokie pat kaip prekių, tačiau tokiu atveju sunkiau įrodyti, kad paslauga buvo nekokybiška. Pavyzdžiui, pasinaudojus kirpėjo paslauga labai sunku įrodyti, kad prašėte visai kitokio modelio šukuosenos. Daug problemų kyla dėl statybos paslaugų. Jeigu jūsų netenkina kokios nors konkrečios prekės ar medžiagos, pavyzdžiui, lango, kokybė, galite kreiptis į Valstybinę ne maisto produktų inspekciją. Bet jei langas jau įstatytas, tačiau pro jį sunkiasi drėgmė, iškart susidursite su keblumais. Statybos paslaugų kokybę vertinti priskirta Valstybinei vartotojų teisių gynimo tarnybai, tačiau ji neturi ekspertų, tokių yra tik du visoje Lietuvoje, o Teritorijų planavimo ir statybos inspekcija vertina tik naujos statybos paslaugų kokybę.

Pagrindinė gero klientų aptarnavimo taisyklė yra tokia: klientas visada teisus. Alvita Armanavičienė, Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos prezidentė, komentuoja ar šiandien paisoma vartotojų teisių.
– Ar Lietuvos gyventojai žino, į ką kreiptis dėl nekokybiško daikto ar paslaugos? Ar apskritai yra linkę tokiu atveju ne numoti ranka, o ieškoti teisybės?
– Didmiesčių gyventojai, esantys arčiau vartotojų teises ginančių institucijų, aktyvesni negu rajonuose gyvenantys žmonės. Ar nepatenkintas vartotojas ieškos teisybės, lemia ir tai, kiek tam reikia sugaišti laiko, ar apskritai tą teisybę įmanoma rasti. Ypač sunku tais atvejais, kai pamestas ar neišsaugotas pirkinio čekis, praėję terminai ir pan. Tad jei vartotojas jau turi tokios neigiamos patirties, jis bus linkęs numoti ranka.
– Ar mūsų įstatymai gana gerai gina vartotojų teises? Kaip mes šiuo požiūriu atrodome palyginti su kitomis ES šalimis?
– Įstatymai, galiojantys Lietuvoje, gal ir geri, bet kas iš to, jei žmonės apie juos mažai žino. Pavyzdžiui, jei pirkdami prekę kasininkės paklausite, per kiek laiko ją galite grąžinti, dažniausiai išgirsite mistinį terminą – per 14 dienų. Daiktų grąžinimo taisyklės numato, kad per šį laikotarpį jūs galite grąžinti jums nepatikusią, bet gerą, kokybišką prekę. Tačiau jei įsigijote nekokybišką prekę su paslėptu defektu, numatytas grąžinimo terminas yra net dveji metai. Per šį laikotarpį reikėtų kreiptis į atitinkamas institucijas, ginančias vartotojų teises, ir joms padedant įgyvendinti šią savo teisę. Kreipėmės į Ūkio ministeriją prašydami, kad parduotuvėse skelbimų lentoje būtų pateikiama ši informacija, bet prašymas ignoruojamas.
– Kokius svarbiausius dalykus, susijusius su vartotojų teisėmis, reikėtų žinoti kiekvienam iš mūsų?
– Pirmiausia patariu saugoti visų vertingesnių pirkinių čekius. Tačiau yra kita problema: po pusmečio kasos čekių dažai labai išblunka. Tokiu atveju, jei čekiai tapo nebeįskaitomi arba čekio neišsaugojote, galite pasinaudoti banko išrašais, jei už pirkinį mokėjote banko kortele. Taip pat svarbu žinoti, kad kai kuriuos daiktus galima pakeisti, jeigu jie jums nepatiko, o ne dėl to, kad yra nekokybiški. Jų sąrašas Lietuvoje neilgas: tai viršutiniai drabužiai, batai, sporto reikmenys, žūklės priemonės, kilimai (jei jie nesukarpyti), suvenyrai, galanterijos gaminiai. Apmaudu, kad sąrašas prekių, kurių negalima pakeisti, mūsų šalyje gerokai ilgesnis nei daugelyje kitų ES šalių. Suprantama, kad negalima pakeisti apatinių drabužių ir žaislų, tačiau kodėl negalima keisti radioelektronikos prekių, dėl kurių mes gauname ypač daug skundų, baldų, laikrodžių ir kt. Kiekvienu atveju patarčiau kreiptis į Valstybinę ne maisto prekių inspekciją.
– Kaip reikėtų elgtis, jei mūsų netenkina paslaugos kokybė?
– Paslaugų, kuriomis esame nepatenkinti, grąžinimo terminai yra tokie pat kaip prekių, tačiau tokiu atveju sunkiau įrodyti, kad paslauga buvo nekokybiška. Pavyzdžiui, pasinaudojus kirpėjo paslauga labai sunku įrodyti, kad prašėte visai kitokio modelio šukuosenos. Daug problemų kyla dėl statybos paslaugų. Jeigu jūsų netenkina kokios nors konkrečios prekės ar medžiagos, pavyzdžiui, lango, kokybė, galite kreiptis į Valstybinę ne maisto produktų inspekciją. Bet jei langas jau įstatytas, tačiau pro jį sunkiasi drėgmė, iškart susidursite su keblumais. Statybos paslaugų kokybę vertinti priskirta Valstybinei vartotojų teisių gynimo tarnybai, tačiau ji neturi ekspertų, tokių yra tik du visoje Lietuvoje, o Teritorijų planavimo ir statybos inspekcija vertina tik naujos statybos paslaugų kokybę.
– O jei prekę įsigijome internetu?
– Įsigijus prekę šiuo būdu, jeigu ji nepatiko, galima grąžinti per 7 dienas. Už pirkinio siuntimą atgal mokėti nereikia. Tokiu atveju kreipkitės į elektroninės parduotuvės administratorių. Jei nepavyksta susitarti, reikia trečiosios šalies, kreipkitės į atitinkamą valstybinę vartotojų teises ginančią instituciją. Jei nežinote, į kurią instituciją kreiptis, ieškokite vartotojų teises ginančių visuomeninių organizacijų pagalbos.
Pirkdami internetu, neturite teisės persigalvoti ir atšaukti šių prekių bei paslaugų užsakymo: maisto produktų ir gėrimų, renginių bilietų, viešbučių kambarių rezervavimo, interneto aukcionuose perkamų prekių, pagal užsakymą pagamintų ir jūsų asmeniniams poreikiams pritaikytų daiktų, laikraščių, žurnalų ir kitų periodinių leidinių prenumeratos, išpakuotų garso, vaizdo įrašų ir programinės įrangos.

"Kaimo laikraštis" 2013-03-23, Nr. 12(479)