Nacionalinė vartotojų konfederacija

 

-----------------------------------------------------------------------------

Nacionalinė ekonominė-socialinė taryba

Negalima pasitikėti lėktuvo bilietus parduodančiais internetiniais puslapiais

2007 m. lapkričio 14 d. už vartotojų teisių apsaugą atsakinga Europos Komisijos narė Meglena Kuneva Briuselyje surengė spaudos konferenciją, skirtą neseniai įvykusiai interneto naršymo kampanijai „Ar galime pasitikėti lėktuvo bilietus parduodančiais internetiniais puslapiais?“.

Spaudos konferencijoje Europos Sąjungos vartotojų komisarė M. Kuneva pranešė tyrimo dėl klaidinančios reklamos ir nesąžiningos praktikos internetiniuose puslapiuose, kuriuose prekiaujama lėktuvų bilietais, rezultatus. Šiame tyrime dalyvavo 15 ES valstybių narių nacionalinės institucijos ir Norvegija.

„Kad ir kur vartotojai būtų: Briuselyje, Barselonoje, Miunchene ar Mančesteryje, jie turi žinoti aiškias ir teisingas kainas ir neturi būti paslėpta jokia informacija, kuri yra parašyta mažu šriftu sutartyje“, – sakė komisarė M. Kuneva.

2007 m. rugsėjo 24–28 d. Europos Sąjungoje buvo rengiama kampanija, kurią inicijavo Europos Komisijos Sveikatos ir vartotojų apsaugos generalinis direktoratas. Kampanijos metu buvo siekiama patikrinti kuo daugiau interneto svetainių, siūlančių įsigyti lėktuvo bilietus, bei nustatyti, ar jų veikla atitinka vartotojų teisių apsaugos reikalavimus. Taigi, Europos Sąjungos valstybių narių vartotojų teisių apsaugos institucijų paskirti darbuotojai tuo pačiu metu naršė internete ieškodami minėtų svetainių ir tikrino, ar jose teikiamos paslaugos atitinka teisės aktų reikalavimus.

Tyrimo rezultatai parodė, kad daugiau nei 50 proc. internetinių puslapių yra nesilaikoma nustatytų reikalavimų nurodant skrydžių kainas, sutarčių terminus, vartotojams neaiškios siūlomos sąlygos.

Lietuvoje šią kampaniją vykdė Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Atsitiktiniu būdu buvo patikrinta apie 40 lėktuvo bilietus siūlančių įsigyti interneto svetainių ir nustatyta, kad 23 iš jų neatitiko teisės aktų nustatytų reikalavimų. Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas ir Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymas nustato bendruosius reikalavimus teikiant informaciją vartotojui apie parduodamą prekę ar paslaugą. Be to, reikalavimai lėktuvo bilietų pardavėjams numatyti ir Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro įsakymu patvirtintose Keleivių, bagažo, pašto ir krovinių vežimo orlaiviais taisyklėse.

Vadovaujantis minėtų teisės aktų normomis, buvo nustatyti pažeidimai, daugiausia susiję su neišsamios ar klaidinančios informacijos pateikimu vartotojams. Daugelis svetainių informaciją vartotojams pateikia lietuvių kalba, tačiau bilieto tarifo taisyklės pateikiamos anglų kalba. Bene dažniausiai pasitaikantis pažeidimas – bilieto kaina nurodoma be oro uosto, kitų privalomų mokesčių arba pateikiama vartotoją klaidinanti informacija. Pavyzdžiui, vienos interneto svetainės skiltyje „Specialūs pasiūlymai“ nurodyta 160 litų skrydžio į Londoną kaina gali klaidinti vartotoją, nes iš tiesų tik paspaudus nuorodą, norint užsisakyti bilietą, paaiškėja, jog tai yra bilieto į vieną pusę kaina ir be oro uosto mokesčių, kurie sumą padidina iki 291 lito. O Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas įpareigoja pardavėją suteikti pirkėjui būtiną, teisingą ir visapusišką informaciją apie parduodamus daiktus: jų kainą (įskaitant visus mokesčius), kokybę, vartojimo būdą ir saugumą, naudojimo savybes ir kt. Be to, informacija apie parduodamus daiktus neturi būti klaidinanti.

Panašios problemos egzistuoja ir kitose Europos Sąjungos šalyse. Kampanijoje dalyvavusioje Belgijoje iš 48 patikrintų interneto svetainių, 46 nustatytos su pažeidimais, Danijoje tokių svetainių nustatyta 29 (iš 62 patikrintų), Suomijoje – 20 (iš 30 patikrintų), Ispanijoje – 7 (iš 11 patikrintų), Prancūzijoje – 13 (iš 31 patikrintos), Estijoje – 14 (iš 26 patikrintų).

Atsižvelgiant į tyrimo rezultatus, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba prašo visus panašių paslaugų teikėjus atkreipti dėmesį į vartotojų teisių apsaugos reikalavimus, nustatytus teisės aktuose. Interneto svetainių, kuriose buvo rasta pažeidimų, administratoriams išsiųsti įspėjamieji laiškai, kad jie kuo greičiau pašalintų trūkumus.

„Šiandien aš pareiškiu griežtą įspėjimą kompanijoms ir sieksiu, kad jos imtųsi skubių veiksmų ir ištaisytų savo trūkumus“, – spaudos konferencijoje sakė Europos Sąjungos vartotojų komisarė M. Kuneva.