Kava ir arbata – kokia jų kokybė?

Atsakymą į šį klausimą galite rasti mūsų ataskaitose. Šiose ataskaitose pateikiame 19 rūšių skirtingų gamintojų maltos kavos ir 20 rūšių skirting gamintojų juodosios arbatos maišeliuose, pirktų Lenkijoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Vokietijoje, testavimo rezultatus. Taip pat patikrinome vadinamąją dvigubą produktų kokybę, pvz. ar Vokietijoje pirkta kava ir arbata skiriasi nuo pirktos Latvijoje, o pirktos prekės Lenkijoje skiriasi nuo prekių, parduodamų Lietuvoje.
Nepriklausomų ekspertų atlikti maltos kavos ir juodosios arbatos maišeliuose tyrimų rezultatai leidžia lengviau išsirinkti produktus. Jie aiškiai parodo, ar didesnė kaina reiškia aukštesnę kokybę. Jau žinome, kurios kavos ir arbatos yra aromatingiausios ir kiek jose yra kofeino. Taip pat tapo žinoma, ar juose yra pesticidų likučių ar sunkiųjų metalų.
Tačiau atsipalaiduokite, bendra visų mūsų testuojamų produktų kokybė yra gera. Į laboratoriją buvo išsiųsti šie Lenkijos rinkoje parduodami kavos prekių ženklai: Kimbo, Jacobs Kronung, Dallmayr, Movenpick, Lavazza, Tchibo, Woseba, Bio Village, Sati Bio, Ikea Patar, Mc Cafe, taip pat šios arbatos prekių ženklai: Ahmad, Dilmah, Greenfield, Lipton, Teekanne, Tetley, Twinings, Dary Natury ir Lord Nelson.

Išsamų šių produktų kokybės įvertinimą rasite mūsų ataskaitose. „Džiaugiamės nebloga tirtų kavų ir arbatų kokybe, tačiau, žinoma, tikimės, kad greitu metu ji bus dar geresnė! Testuojame maistą, kad išsiaiškintume jo kokybę ir žinotume, ar jis saugus. Tikriname, ar gamintojai ir pardavėjai pateikia mums patikimą informaciją. Paviešindami bandymų rezultatus, norime paskatinti gamintojus kelti savo standartus, o vartotojams padėti sąmoningai rinktis.” – sako Paweł Rokicki, Vartotojų fondo Lenkijoje įkūrėjas ir vykdomasis direktorius.

Arbatos ir kavos privalumai
Kaip žinoma, arbata yra vienas geriausių antioksidantų šaltinių. Arbatoje esantys fenoliniai junginiai, vadinami katechinais, labai efektyviai neutralizuoja, t. y. inaktyvuoja laisvuosius deguonies radikalus, kurie prisideda prie daugelio civilizacijos ligų. Daugybė tyrimų įrodė arbatos katechinų poveikį uždegiminių procesų, vėžio slopinimui, širdies ir kraujagyslių ligų, neurodegeneracinių ligų profilaktikai. Dėl šių specifinių fenolinių junginių arbata yra puiki ir lengvai prieinama profilaktinė priemonė, palaikanti tinkamą žmogaus organizmo funkcionavimą.
Kavoje taip pat yra sveikatai naudingų fenolio junginių, ypač teigiamų rūgščių, tokių kaip chlorogeninė rūgštis, kuri pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis ir mažina gliukozės pasisavinimą, o tai yra labia svarbu, pavyzdžiui, žmonėms sergantiems diabetu.

„Turėtume pasinaudoti tuo, ką gamta mums davė arbatos ir kavos pavidalu, bet, kita vertus, turėtume dėti visas pastangas, kad maistas būtų tinkamai stebimas dėl kenksmingų ingredientų, kad iš maisto gautume tai, kas yra „vaistas“, o ne tai, kas yra „nuodas“, – sako mokslų daktarė Monika Mieszczakowska-Frąc, IO-PIB profesorė, „InHort“ vaisių ir daržovių perdirbimo ir kokybės vertinimo laboratorijos vadovė.

Į ką turėtume atkreipti dėmesį ir būti atsargūs
Vartotojų požiūriu, bet koks maisto užterštumas yra nepageidautinas, net jei jo buvimas tokiuose produktuose kaip kava ir arbata nepažeidžia taisyklių.

Todėl atkreipiame dėmesį į švino likučius, esančius tiek kavoje, tiek arbatoje. Švinas natūraliai atsiranda aplinkoje, ir mes nežinome, kiek kiekvienas iš mūsų jo pasiima į savo organizmą iš oro, vandens ir dirvožemio. Mes to nenorime ir maiste. Taip pat nenorime, kad maistas būtų užterštas pesticidais, tokiais kaip glifosatas ir kitos medžiagos, kurių likučių aptikome tirtuose gaminiuose. Rinkimės išmintingai ir siųskime aiškų signalą gamintojams, kad mes reikalaujame daugiau rūpintis kavos ir arbatos kokybe bei grynumu.

Dabar pereikime prie specifikos – ataskaitas galite atsisiųsti nemokamai, spustelėdami toliau pateiktą pasirinktą nuorodą į ataskaitą:

https://vartotojai.eu/wp-content/uploads/2021/12/Juodos-arbatos_SbD-herbata_LT_final.pdf

https://vartotojai.eu/wp-content/uploads/2021/12/konsumenci-kawa-LT.pdf

Šios ataskaitos yra Europos Komisijos finansuojamo projekto „Tas pats, bet kitoks – ar maistas Baltijos regione skiriasi nuo to, ką valgo Vakarų Europos vartotojai?“ rezultatas. Projektą įgyvendina konsorciumas, kurį koordinuoja Vartotojų fondas iš Lenkijos, į kurį įeina šios vartotojų organizacijos: Lietuvos Nacionalinė vartotojų konfederacija, Latvijos nacionalinė vartotojų teisių gynimo asociacija ir Lenkijos Sodininkystės ir daržininkystės institutas – Nacionalinis tyrimų institutas. 2021 metų gegužę atlikome visapusiškus juodosios arbatos maišeliuose ir maltos kavos, įsigytos keturiose rinkose: Lenkijos, Lietuvos, Latvijos ir Vokietijos, laboratorinius ir juslinius tyrimus. Tikrinome dvigubos kokybės problemas tarp šalių, kuriose buvo pirktos patikrintos kavos ir arbatos.

Projektas „Tas pats, bet skirtingas” – ar maistas Baltijos regione skiriasi nuo to, ką valgo Vakarų Europos vartotojai? Jį finansuoja Europos Komisija (2014–2020 m. Vartotojų programa). Lenkijoje projektą iš dalies finansavo Nacionalinis laisvės institutas pagal Pilietinių organizacijų plėtros 2018–2030 m. programą. Šių ataskaitų turinys atspindi autorių nuomones ir už juos atsako tik jie patys. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar įsipareigojimų dėl šios ataskaitos naudojimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *