Dėl ekonominių socialinių uždavinių sprendimo krizės sąlygomis

Atsakymas GAUTAS

Lietuvos Respublikos Prezidentui Gitanui Nausėdai
Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui
Lietuvos Respublikos Finansų ministrui Viliui Šapokai
Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui
Lietuvos Respublikos Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkui Valiui Ąžuolui
Lietuvos Respublikos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkei R. Šalaševičiūtei

Visuomeninių organizacijų
KREIPIMASIS

Dėl ekonominių socialinių uždavinių sprendimo krizės sąlygomis
Vilnius, 2020 04 21

Atsižvelgiant į ekonominių uždavinių sudėtingumą likviduojant COVID-19 pandemijos padarinius šalies ūkyje, prašome Seimą ir Vyriausybę išlaikyti moralės ir socialinio teisingumo principus.
Mes, atstovaudami labiausiai socialiai pažeidžiamą visuomenės sluoksnį, prašome neleisti stambaus verslo organizacijoms, prisidengus viešojo intereso gynimu, pasinaudoti valstybės imamomis paskolomis savo privačių ekonominių interesų labui.
Teigiamai vertindami šios kadencijos Seimo priimtus sprendimus indeksuoti esamas senatvės pensijas, taip palaipsniui atstatant susidariusį disbalansą tarp dabartinių pensininkų gaunamo atlygio už gyvenimo triūsą ir jų indėlio į nepriklausomos valstybės kūrimą, prašome negilinti esamos socialinės atskirties. Valstybinis Sodros biudžetas neturi tapti pasipelnymo šaltiniu privačioms struktūroms. Vietoj to raginame rasti politinės valios pervesti reikšmingą dalį iš ES teikiamos paramos į Sodros biudžeto senatvės pensijų, socialinių pašalpų, vaikų pinigų rezervą, kad šalyje galimai paaštrėjus ekonominei padėčiai, pakilus kainoms, būtų galima padidinti bazinę pensiją ir išmokų mokėjimą labiausiai socialiai stokojantiems. Tai atitiktų ir Lietuvos Konstitucijos 46 str. („valdžia rūpinasi tautos gerove”).
Prašome nesvarstyti ir nepalaikyti privačių II pakopos pensijų fondų siekio gauti iš valstybės milijardinę paskolą, jos valdymą ir (ne)grąžinimą perkeliant Sodrai. Karti pastarųjų 14-kos metų patirtis rodo, kaip II pakopos pensijų fondų neefektyvi veikla užgulė Sodros pensijų biudžetą didžiule 3 mlrd. Eurų skola, kas didele dalimi lėmė esamų pensininkų nuskurdinimą. Ši skola tik 2018 m. buvo panaikinta, pervedant ją į valstybės biudžetą. Mes esame susirūpinę, kad, pasirašydami sutartis su klientais, II pakopos fondai oficialiai neprisiima atsakomybės ir neteikia garantijos dėl jų sumokėtų įmokų išmokėjimo susidarius nepalankioms ekonominėms sąlygoms. Neatsitiktinai tokių privačių pensijų fondų veikimas buvo sustabdytas Lenkijoje, Vengrijoje.
Manome, kad šiuo metu, esant krizinei ekonominei padėčiai, yra tikslinga lėšas, užuot pervedus II pakopos pensijų fondams, skirti dabartiniams pensininkams ir kitoms labiausiai skurstančioms gyventojų grupėms, nes jų padėtis dėl koronaviruso dar labiau pasunkėjo.
Siūlome paremti darbingus žmones, leidžiant jiems sustabdyti atskaitymus nuo algų į II pakopos pensijų fondus, nes daugumai algos dėl krizės mažės.
Dar vienas siūlymas, kad darbuotojams, kurie netenka darbų, o socialinė pagalba tokio dydžio, kad negali patenkinti pagrindinių savo ar šeimos poreikių, turėtų būti leidžiama krizės metu pasiimti iš II pakopos pensijų fondų pinigus ar dalį pinigų, nes krizė ir taip drastiškai nuvertins jų turimas santaupas.
Nuogąstaujame, kad socialinio teisingumo nepaisymas gali iššaukti visuomenės nepasitenkinimą.
Prašome supažindinti su savo institucijų nuomone dėl laiške minimų pasiūlymų bei šių problemų sprendimo būdų?

Nacionalinė vartotojų konfederacija, tarybos prezidentė Alvita Armanavičienė
Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacija, prezidentė Grasilda Makaravičienė
Lietuvos pensininkų sąjunga „Bočiai“, pirmininkas Kajatonas Šliogeris
LPS „Bočiai“ Vilniaus miesto bendrija, pirmininkė Vilija Tūrienė
Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“, pirmininkė Kristina Krupavičienė
Europos konfederacijos EURAG Lietuva asociacija, prezidentas Povilas Butkus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *