Pasaulis susidūrė su didžiausiu iššūkiu po antrojo pasaulinio. Fronte be linijų ir sienų žmonijai kolkas nepavyksta sustabdyti nematomo priešininko, kurio gniaužtuose atsidūrė didžiausios ir galingiausios pasaulio valstybės. Virusas jas užklupo napasiruošusias kovai ir plinta tiesiog gąsdinančiu greičiu.
Mūsų šalyje užsikrėtimų skaičius spartėja pagal eksponentę. Priėmus, kad tokia tendencija išsilaikys dar bent mėnesį – pusantro, iki gegužės Lietuvoje turėtume pusę milijono užsikrėtusiųjų arba kas šeštą gyventoją. Jei tik kas dešimtą jų reikėtų hospitalizuoti, tam prireiktų 30-40 tūkst. lovų ligoninėse, net įvertinus, kad dalis pacientų jau būtų pasveikę. Sveikatos apsaugos sistemai toks krūvis nepakeliamas.
Ir nors tikimybė, kad tokia katastrofiška tendencija realizuosis, labai maža, didelio užsikrėtusiųjų skaičiaus vargu ar išvengsime.
Efektyviausia išeitis – neleisti virusui plisti
Visi turime mobilizuotis kovai su nematomu priešu. Trumpai prisiminkime pagrindus. COVID-19 negyvena ilgai. Medikų duomenimis smulkiuose lašeliuose ore jis išsilaiko porą- trejetą valandų. Ant paviršių išlieka gyvybingas nuo keleto valandų iki 3 parų. Žmogaus organizme ilgiausiai iki mėnesio su trupučiu. Viruso aktyvumas pastebimai sumažėja šiltuoju laikotarpiu.
Kaip virusui neleisti plisti? Kas tik galime, būkime namuose. Iškiškime nosį į balkoną arba pasivaikščiokime, pabėgiokime lauke, ten kur nėra žmonių. Jei reikia išeiti į parduotuvę, stenkimės būti atokiau nuo kitų. Prisidenkite burną, nosį, geriausiai jei turite kaukę. Nečiupinėkite paviršių viešose erdvėse. Dezinfekuokite rankas – parduotuvėse būna tam skirto skysčio. Neužsibūkite, nekalbinkite pardavėjų – laikas pokalbiams visai netinkamas. Mūsų medikų laukia milžiniškas iššūkis. Padėkime jiems tuo, kad nesusirgsime patys. Jauskimės atsakingi ir elkimės atsakingai.