Siūlome įstatymo pataisas dėl būtiniausių produktų ir paslaugų kainų susidarius ekstremaliai situacijai

Nacionalinė vartotojų konfederacija, siekdama apsaugoti vartotojus nuo per didelio ir nepagrįsto kainų padidėjimo, kuris tiesiogiai susijęs su sveikata, sauga ir nacionaliniu saugumu, susidarius ekstremaliai situacijai ar netrukus po jos, siūlo papildyti LR Civilinės saugos įstatymą nauju punktu, kurio dėka būtų vykdoma vartotojų apsauga nuo nesąžiningos kainų nustatymo praktikos, t.y. bet kuriam asmeniui už pirmo būtinumo prekes ar paslaugas , parduotas paskelbus ekstremalią situaciją, yra neteisėta imti didesnę nei įprastą mažmeninę kainą.

Ekstremalių situacijų ir didelių nelaimių metu, arba kai egzistuoja didelio masto grėsmė, kai kurie prekybininkai nesąžiningai pasinaudoja vartotojais, smarkiai padidindami kainas būtiniausioms vartojimo prekėms ar paslaugoms. Paprastomis sąlygomis vartojimo prekių ir paslaugų kainodara yra palikta reguliuoti rinkai, tačiau susidarius ekstremaliai situacijai, rinka dažnai nebeatlieka kainų regulavimo funkcijų.

Viešasis interesas reikalauja, kad būtų draudžiamas per didelis ir nepagrįstas kainų padidėjimas būtiniausioms vartojimo prekėms ir paslaugoms.
LR Nacionalinio saugumo pagrindų įstatyme numatyta, kad „ūkinės veiklos apribojimai gali būti nustatyti tik įstatymais“, tačiau iki šiol įstatymuose nėra numatyta reguliuoti kainas net esant ekstremaliai situacijai, todėl Nacionalinė vartotojų konfederacija, siekdama apsaugoti vartotojus nuo per didelio ir nepagrįsto kainų padidėjimo, kuris tiesiogiai susijęs su sveikata, sauga ir nacionaliniu saugumu, susidarius ekstremaliai situacijai ar netrukus po jos, siūlo papildyti LR Civilinės saugos įstatymą nauju punktu, kurio dėka būtų vykdoma vartotojų apsauga nuo nesąžiningos kainų nustatymo praktikos, t.y. bet kuriam asmeniui už pirmo būtinumo prekes ar paslaugas , parduotas paskelbus ekstremalią situaciją, yra neteisėta imti didesnę nei įprastą mažmeninę kainą, kuri yra ne daugiau kaip 10% daugiau nei kaina, už kurią panašios paslaugos buvo parduotos ar pasiūlytos 90 dienų laikotarpiu prieš ekstremalios situacijos paskelbimą.
Taip pat siūlome numatyti baudas, jei reikalavimo nebus laikomasi. Pavyzdžiui, gali būti laikinai sustabdyta ar apribota įmonės veiklos licenzija ar leidimas. Kad įmonės neplanuotų kainų pakėlimo daugiau nei 10%, reikia nustatyti atgrąsančio dydžio baudas. Baudos dydis turėtų priklausyti nuo įmonės apyvartos. Baudos turėtų siekti iki 5 -6 tūkstančių. Tam reikia pakeisti Administracinių nusižengimų kodeksą.
Šiuo metu jame yra numatytos sankcijos už teisės aktų nevykdymą ar pažeidimą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo trisdešimt iki šešiasdešimt eurų baudos. Tokio dydžio baudos visiškai neatlieka prevencinės funkcijos ir atitinkami įstatymai nėra įgyvendinami.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *